تبلیغات
ماوارثان پرچم جهادیم... - چگونه هک نشویم (قسمت اول):

ماوارثان پرچم جهادیم...
 
ماوارثان پرچم جهادیم...
چگونه هک نشویم (قسمت اول): images

بحث گسترده امنیت اطلاعات یک امر بسیار گسترده و عظیمی است که هر اندازه پیرامون آن صحبت شود باز هم لازم است تا بیشتر در مورد آن صحبت شود. اما اولین نکته ای که باید به آن توج شود آن است که اهمیت امنیت اطلاعات در فضای مجازی به چه میزان است؟ جالب است […]
images

 

بحث گسترده امنیت اطلاعات یک امر بسیار گسترده و عظیمی است که هر اندازه پیرامون آن صحبت شود باز هم لازم است تا بیشتر در مورد آن صحبت شود.

اما اولین نکته ای که باید به آن توج شود آن است که اهمیت امنیت اطلاعات در فضای مجازی به چه میزان است؟

جالب است بدانید که بیشتر جرایم رایانه ای و سایبری با اهداف مالی و سرقت مال و حساب بانکی افراد اتفاق می افتد

اما باید این سوال را که اصلا امنیت اطلاعات و دانستن موارد امنیتی چه سودی برای ما دارد اینگونه پاسخ داد که فرض کنید شخصی پسوورد ایمیل شما که دارای اطلاعات خصوصی و محرمانه شرکت شماست را یافته  بتواند وارد حساب کاربری شما در سرویس ایمیل شما گردد حال چه اقداماتی را می تواند انجام دهد.

البته این موضوع بستگی به نوع فعالیت افراد است و ممکن است شخصی باشد که دارای ایمیل اطلاعات محرمانه از یک نیروگاه را داشته باشد که خوب البته کمترین آن است که افراد به ایمیل شما دسترسی پیدا کرده و از طرف شما و شرکت شما برای افراد مختلف بنا به اهداف خود ایمیل ارسال کند و حتی ممکن است ارسال یک ایمیل هدفدار از طرف شما توسط آن شخص هکر بتواند زیان های مالی خطرناکی را به همرا داشته باشد.

یا حتی بتوانند به تصاویر خصوصی شما دست پیدا کنند و این موضوع بستگی به این دارد که میزان حفاظت از ایمیل خود تا چه اندازه اهمیت دارد.

اما مهمتر از همه این موارد آن است که یک هکر چگونه و اصلا با چه روش هایی می تواند رمز ایمیل من را یافته و از آن سو استفاده کند؟

این کار سه روش عمده دارد که در حالت اول شخص هکر می تواند به صورت فیزیکی به سیستم شما دست پیدا کند و به راحتی اقداماتی را که در سر دارد در پشت سیستم شما انجام دهد.

حالت بعدی این است که کامپیوتر ما در شبکه ای باشد که اون هکر هم با رجوع به آن شبکه می تواند از طریق آن شبکه دسترسی به اطلاعات شما داشته باشد و حالت بعدی هم این است که اصلا هکر در یک قاره دیگر ساکن باشد و قصد هک کردن سیستم شما را داشته باشد.

اما دانستن این نکته که چگونه باید دربرابر این اقدامات واکنش ها و پیشگیری های لازم را انجام داد خود امریست بسیار قابل تامل و مهم.

در درجه اول باید ببینیم که واقعا چند نفر امکان اینکه بتوانند پشت سیستم شما بنشینند را دارا می باشند. البته این امر به راحتی می تواند اطلاعات شما را در اختیار آن هکر قرار دهد به این صورت که نرم افزاری روی سیستم شما نصب می کند که توسط شما قابل شناسایی نیست و وظیفه این نرم افزار مهلک این است که تمام آن چه شما از طریق ورودی کیبورد و یا ورودی های دیگر تایپ می کنید را در یک فایل متنی ذخیره کرده و با اتصال کامپیوتر کاربر به اینترنت به راحتی این موارد را به ایمیل اون هکر ارسال می کند.

اما برای جلوگیری از این امر می توان از آنتی ویروس های مطمئن و ترجیحا اورجینال استفاده کنیم و حتما آن ها را به روز نگه داریم. اما این نکته را هم باید دقت داشته باشید که قابلیتی در آنتی ویروس ها قرار دارد که توسط اون قابلیت می توانید امکان اینکه بعضی پوشه ها را مورد بررسی قرار ندهد را به آنتی ویروس دهید که این امر در کافی نت ها بسیار می تواند خطرناک باشد چرا که ممکن است نرم افزار keyloger نصب باشد که توسط آنتی ویروس مورد بررسی قرار داده نشود و همین امر باعث سرقت اطلاعات شما در اون کافی نت شود.

برگرفته از : به روز

طبقه بندی: سنگر تدارکات وپشتیبانی، 
نوشته شده در تاریخ - توسط سرباز صفر